بلاگ مجموعه مطالب

✅⏲چهل و هفتمین سالروز ثبت ملی تپه های اسکندری هفشجان...

✅⏲چهل و هفتمین سالروز ثبت ملی تپه های اسکندری هفشجان،نخستین و مهم ترین اثر تاریخی ملی استان چهارمحال و بختیاری(9000ساله) به شماره ثبت 886 در تاریخ 01/10/1348 خورشیدی گرامی باد/

✅⏲چهل و هفتمین سالروز ثبت ملی تپه های اسکندری هفشجان...

 

✅تپه اسکندری و تپه‌های اطراف آن مربوط به تاریخ ایران پیش از اسلام و هزاره هفتم (پیش از میلاد) به بعد است و در شهرستان شهرکرد، ۱ کیلومتری هفشجان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر هفشجان دارای پیشینه و تاریخچه‌ای کهن است. براساس سفالینه‌های کشف شده بروی تپه‌های باستانی قدمت هفشجان به هزاره هفتم قبل از میلاد بر می‌گردد و بیانگر پیشینه ۹۰۰۰ ساله این شهر است. این دولت شهر تاریخی جزو اولین سکونتگاه‌های دوره نوسنگی محسوب می‌گردد.

 

تپه اسکندری هفشجان مربوط به دوره ????نوسنگی تا عیلامی است. وجود سفالینه‌های پیش از تاریخ تا تاریخی و وفور ابزار سنگی همچون ????فلینت و ????ابسیدین از استقرار این مکان از هزاره هفتم تا هزاره اول قبل از میلاد خبر می‌دهد و بیانگر توالی تمدنی منطقه است. فعالیت‌های باستان‌شناسی ✳️جهانگیر یاسی از مرکز باستان‌شناسی ایران در این محوطه باستانی در تابستان ۱۳۴۷ خورشیدی، کهن‌ترین و اولین کاوش باستان‌شناسی منطقه و استان چهارمحال و بختیاری است؛ و نیز فعالیت‌های مؤثر باستان‌شناسی آلن زاگارل در سال ۱۳۵۷ خورشیدی نیز بروی این تپه‌ها در پیشینه نگاری این عرصه، مهم و تأثیر گذار بوده‌است.

براساس شواهد موجود، تپه مرکزی مجموعه ????چغات‌های اسکندری هفشجان (محوطه S12) در سال ۱۳۷۵ بار دیگر مورد بررسی سطحی و گمانه‌زنی قرار گرفت. باستان‌شناسان در گمانه‌زنی‌های خود در کمال ناباوری به کتیبه‌ای به خط میخی عیلامی برخورد کردند که وجود یک زیگورات یا چیزی شبیه به آن را به خوبی در این منطقه نشان می‌دهد. با توجه به این کاوش می‌توان نتیجه گرفت که اگرچه این تپه باستانی متعلق به دوران پیش از تاریخ است و از ۹۰۰۰ سال تا ۶۰۰۰ سال قبل در زمرهٔ محوطه‌های تاریخی پیش از اختراع خط محسوب می‌شود اما کشف کتیبه عیلامی بیانگر تداوم و استمرار تمدنی بزرگ در این منطقه می‌باشد و در دوره عیلامی نیز ساختمانی عظیم همچون زیگورات یا معبد الهی(????الهه اینشوشیناک) را داشته است و یکی از احتمالات مرتبط آن است که ضمن حفظ اصالت عرصه وسیع ۹۰۰۰ ساله هفشجان اما در ۳۰۰۰ سال پیش و در دوره عیلامی میانه این منطقه یکی از پایتخت‌های عیلامیان بوده‌باشد.

از نظر جغرافیایی،تمدن اسکندری از مناطق خوش آب و هوا و برای کشاورزی و دامپروری،بسیار مساعد بوده اند لذا با داشتن این جاذبه های طبیعی انسان ها را جذب خود نموده و باعث شده است که تمدن جدیدی در این محیط پایه گذاری شود.کارشناسان و دیگر محققان معتقدند که مردم این منطقه،از همان دوران روش استفاده از فلز و سفال و ابزار سنگی را می¬دانسته¬اند.مردم آن زمان با استفاده از خشت¬های قالبی و ملات،به طریق گونیا کردن و هندسی،خانه های خود را می¬ساخته¬اند.در خصوص علت نامگذاری این تپه به نام اسکندری چنین استدلال می¬شود که این کلمه ریشه در ادبیات شفاهی و فولکریک مردم  قرن¬های پیش دارد. تصور آنان چنینی بوده است که اینجا کاخی از دوره ذوالقرنین است و سایر تپه¬ها تاسیسات این کاخ چون اصطبل،مطبخ خانه،حمام و غیره بوده است.(اسکندریه)

 

و صدها نکته ????باستانی-پژوهشی دیگر که به تدریج معرفی خواهند شد...

✳️تحریریه جهان بین هفشجان مفتخر است پیشگام معرفی ✳️پیشینه هفشجان از سه سال قبل تا الان بوده است و خوشبختانه با همکاری پژوهشکده های ایران در سومین سال فعالیت اطلاع رسانی و ارائه محتوای آزاد الکترونیک از سال 1393، نقش اصلی در معرفی این میراث یگانه نئولیتیک و سازه معماری عظیم شوشیناک داشته است. 

 

با ما همراه باشید با ارائه مطالب جدید در زمینه:

✳️هفشجان  پیش از تاریخ

✳️هفشجان و عیلام میانه

 

✳️چهارمحال را بهتر بشناسیم

و...

 

 

همکاری مطالب دوره دوم با دکتر رسول جعفریان، آتیلا اشکانی و فرهاد بیگلربیگی...بزودی

????تحریریه جهان بین هفشجان

????https://telegram.me/joinchat/DFEx0T-orIT1turWm4ROZg

 

 

متن دانشنامه ویکی پدیای فارسی، نوشته سایت هفشجان:

 

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/تپه_اسکندری_و_تپه‌های_اطراف_آن

Hafshejan.com

@Hooshangan

@Hoshangan

@Hafshejan

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

Share:
امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارسال خبرنامه

اطلاعات تماس

سایت هفشجان 

ایران 
شهرهفشجان 

ت0910-3878783

ف 090-3333-6910

logo-samandehi