بلاگ مجموعه مطالب

آلودگی رودخانه کیار، در دشت هفشجان

شهرکرد - ایرنا - در فصول بارندگی یکی از سرشاخه های رودخانه کیار از سمت دشت شهرکرد و هفشجان به این رودخانه می پیوندد که آلودگی ناشی از پساب شهری نیز بر سطح آب این رودخانه موج سواری می کند و این معضل تهدیدی برای سلامتی ساکنان حاشیه این رودخانه است.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در حد فاصل چشمه 'وقت ساعتی' شهرستان کیار هر روز پدیده آلودگی رودخانه در حاشیه جاده شهرکرد- شلمزار چشم هر بیننده را می آزارد و موجب نگرانی دوستداران طبیعت شده که پیگیری مسئولان بهداشت و حفاظت محیط زیست را می طلبد
این درحالی است که در زمانی که سطح آب کاهش می یابد، پدیده کف بر سطح رودخانه افزایش چشمگیری یافته تا جایی که در مسیرهای سنگلاخی رودخانه، حجم وسیعی از کف در حال حرکت قابل رویت است. 
به گفته یک منبع آگاه، این آلودگی حاصل از پسآب تصفیه خانه فاضلاب شهرکرد است که در مسیر وارد رودخانه می شود. 
آب رودخانه کیار از گذشته های دور منبع اصلی آب کشاورزی شهرها و روستاهای مسیر خود بوده است.
به گفته اهالی روستای خراجی در گذشته نه چندان دور این رودخانه مملو از آبزیان بوده که در سالهای اخیر بندرت ماهی در آن دیده می شود.
گفتنی است؛ علت اصلی کف آلودگی رودخانه کیار برای مسئولان همچنان ناشناخته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به اینکه پساب تصفیه خانه ها پس از تصفیه کامل و براساس پارامترهای بهداشتی وارد رودخانه های می شود، گفت: همه تصفیه خانه های استان مجهز به آزمایشگاه هستند و خروجی آب از این تصفیه خانه ها پس از تایید آزمایشگاه خارج می شود.
شهرام احمدی افزود: آلودگی در آب و یا خروجی تصفیه خانه ها با چشم قابل رویت نیست و در صورت مشاهده تخلف از سوی آزمایشگاه تصفیه خانه ها در رهاسازی پساب آلوده این امر رسیدگی خواهد شد.
وی اظهار کرد: هم اکنون در برخی از کشورها میزان پایش و آلایندگی زدایی در پساب تصفیه خانه ها به قدری بالاست که از پساب این تصفیه خانه ها برای مصرف شرب استفاده می شود.
وی افزود: نتایج نهایی آزمایش های انجام شده از آب این رودخانه از سوی محیط زیست و کارشناسان آب و فاضلاب در دست بررسی است و بزودی اعلام خواهد شد.
رودخانه کیار از به هم پیوستن چند رود کوچک از دشت های شهرکرد، هفشجان، سورک، دزک، سر تشنیز، خراجی و شلمزار تشکیل و در نهایت به رودخانه کارون می پیوندد.
شهرستان کیار از توابع چهارمحال و بختیاری در 32 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
خبرنگار: حجت الله ریاحی سامانی**انتشار دهنده:جهانبخش صفری 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

Share:
امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارسال خبرنامه

اطلاعات تماس

سایت هفشجان 

ایران 
شهرهفشجان 

ت0910-3878783

ف 090-3333-6910

logo-samandehi