بلاگ مجموعه مطالب

????در سایه خیانت کارگزاران و بی تفاوتی مردم هفشجان، زیگورات اسکندری فروریخت

????فوری
????در سایه خیانت کارگزاران و بی تفاوتی مردم هفشجان، زیگورات اسکندری فروریخت.

 

در دومین دهه چپاول و غارتگری ????مافیای 20 ساله میراث فرهنگی و آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری بالاخره ایشان، موفق به دستیابی و احتملاً غارت بزرگترین میراث تاریخی عیلامی میانه در سطح طبقه دوم سازه معماری اسکندری هفشجان شدند.
این حفاری بسیار ماهرانه در روز بارانی با استفاده از دستگاه مخصوص در بیش از 55 متر در ابعاد 2*2 متر صورت پذیرفته است. تایید وجود سنسور های حفاظتی در تپه اسکندری هفشجان، اولین اثر ملی استان چهارمحال و بختیاری، که مسبوق به سابق است نشان دارد که در زمان این جنایت، این سنسورها خاموش بوده است. فاجعه بار تر آنکه بخش بزرگی از خاک های داخل حفاری نیز با آثار احتمالی کشف شده جابجا شده است یعنی حتی ????خاک های تپه را هم دزدیده اند تا همچون کتیبه های قبلی به نام فلان آبادی ثبت کنند !!!

در پس حفاری و دستیابی به طبقه میانی این سازه خشتی هرمی، بالاخره اولین تصاویر از ابعاد گسترده این جنایت نشان از رگه های خشتی مطبق و تایید کننده این ادعا است که تپه اسکندری هفشجان، سازه عظیم خشتی مطبق است و بواسطه پیشینه 9000 ساله و تداوم استقرار نخستین سازه خشتی جهان است و مطابق با با دارا بودن شاخصه های کنواسیون ثبت یونسکو(i،ii،iii،v،iv،vi) قابلیت ثبت به عنوان کهن ترین اثر جهانی جمهوری اسلامی ایران را دارد.

واقعیتی که تا پیش از این از سوی معاندین و جاعلان به تمسخر گرفته می شد.

تپه اسکندری هفشجان، اولین و کهن ترین و مهم ترین اثر ملی استان چهارمحال و بختیاری، به شماره 886 در 1 دی 1348، در دولت امیرعباس هویدا به ثبت ملی رسید. این اثر تا پایان دوران رژیم پهلوی از سوی گارد حفاظت می شد و حصار کشی دور آن صورت گرفت. پس از انقلاب اسلامی، و بخصوص از دهه هفتاد خورشیدی در دوران سازندگی و با شدت یافتن باندهای قاچاقچی آثار باستانی و تخریب محوطه های باستانی هفشجان، تپه اسکندری هفشجان متحمل حفاری های گسترده شد و در حدود 40 حفاری بزرگ و کوچک در آن صورت پذیرفت.

امروزه کاملاً مشخص است که این اثر در واقع معبدی مرمت شده است که آخرین مرمت آن مربوط به هوته لوتوش اینشنوشیناک، پادشاه عیلامی میانه است که چندین آجرنوشته داخلی، داشته و تاکنون بیش از دو مورد از آن کشف و دزدیده شده اند. درجریان حفاری وسیع نوروز 1393 در روز روشن، خاک های آن بخش حفاری هم برای جعل کاری هایشان منتقل شد.

در شرایطی که نامه نگاری بسیار از سوی شهروندان و مسئولین هفشجان خطاب به سازمان میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری شده است و جلسات حضوری در ????شورای فرهنگ عمومی شهر هفشجان با مدیریت سازمان برگزار شده بود؛ اما نه تنها اوضاع بهتر نشده است که آثار استعلامی در جهت ثبت ملی نیز تخریب شده اند!!! حتی مقادیر گسترده سفالینه های تاریخی دشت های این شهر هم که چندین میلیون برآورد میشوند با سازماندهی گسترده در طول چهار سال جمع آوری شده اند!!!!

#زیگورات
#اسکندری
#مایه_شرمساری

جزئیات بیشتر بزودی...

 

@Hooshangan

 

@Hafshejan

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

Share:
امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارسال خبرنامه

اطلاعات تماس

سایت هفشجان 

ایران 
شهرهفشجان 

ت0910-3878783

ف 090-3333-6910

logo-samandehi