بلاگ مجموعه مطالب

مشکلات آب چهارمحال و بختیاری به فراموشی سپرده شده است

مشکلات آب چهارمحال و بختیاری به فراموشی سپرده شده است

استانها/ تونل گلاب

رئیس شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: برای استفاده از آب شرب سالم جوشیده از چهارمحال و بختیاری، مردم این استان در اولویت قرار دارند و پس از تأمین نیازهای این استان، باید به سایرین توجه شود اما متأسفانه در دهه‌های اخیر، استان ما که در بالادست قرار گرفته، کاملاً فراموش شده است.

به گزارش ایسنا، «اکبر منصوری» در جمع خبرنگاران با اشاره به توپوگرافی چهار محال و بختیاری اظهار کرد: این استان در مسیر پربارش‌ترین استان‌ها در رشته کوه زاگرس قرار گرفته و هم‌اکنون آب استان‌های هم‌جوار خود را تأمین می‌کند که متأسفانه خشکسالی و کم شدن بارش‌ها در چند سال اخیر موجب شده بسیاری از روستاها و شهرهای این استان با کمبود آب مواجه شده و بسیاری از روستاها با تانکر آبرسانی شوند.

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: زیاده‌خواهی استان‌های هم‌جوار باعث شده چهارمحال و بختیاری با مشکل بسیار جدی آب، دست و پنجه نرم کند که ریشه این مشکلات، سوءمدیریتی در این حوزه  بوده که در سال‌های گذشته وجود داشته است.

وی تصریح کرد: آب موضوعی سیاسی نیست اما چاشنی تند سیاسی دارد. در هر صورت باید به‌صورت تخصصی و کارشناسی بر روی آن تصمیم‌گیری شود.

منصوری خاطرنشان کرد: برای استفاده از آب شرب سالم جوشیده از چهارمحال و بختیاری، مردم این استان در اولویت قرار دارند و پس از تأمین نیازهای این استان، باید به سایرین توجه شود اما متأسفانه در دهه‌های اخیر، استان ما که در بالادست قرار گرفته، کاملاً فراموش شده است.

منصوری اضافه کرد: مدیریت ناصحیح پروژه انتقال آب، سبب بروز مشکلات اجتماعی شده است و اگر این مسأله مدیریت نشود، به معضلی ملی تبدیل خواهد شد.

وی گفت: مردم چهارمحال و بختیاری نیز ایرانی هستند و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند و نباید اعمال نفوذ افراد در بدنه وزارت نیرو که متعلق به استان‌های ذینفع هستند، باعث نادیده گرفتن حقوق مردم چهارمحال و بختیاری شود.

منصوری ادامه داد: در حاشیه زاینده‌رود لوله‌های فاضلاب روستاها و شهرهای حاشیه آن مستقیم به آب ریخته می‌شود و مشکلات زیست محیطی فراوانی را به وجود آورده، از این‌رو این موضوع به‌علت کم‌توجهی برخی مسئولان است که لوله‌های فاضلاب به سمت رودخانه کار گذاشته‌ شده و مستقیم به رودخانه ریخته می‌شود.

وی با اشاره به این‌که شوراها همواره با مردم در ارتباط هستند و مردم مطالبات خود را از طریق آن‌ها پیگیری و دنبال می‌کنند، افزود: ضمن احترام به سیاست‌های کلی دولت، مدیران مسئول باید در خصوص میزان برداشت آب و نیاز استان که هنوز برای شوراها و مردم محرز نشده پاسخگو باشند.

منصوری خاطرنشان کرد: در کنار مشکل کم‌آبی بسیاری از روستاهای چهارمحال و بختیاری، حدود هشت شهر از جمله شهرهای فرخ‌شهر، سامان، بروجن، سرخون، کاج، دشتک، چلیچه، آلونی و هفشجان در سال جاری در وضعیت کم‌آبی شدید و بحران آب وجود داشتند و اگر کمبود آب در این استان برطرف نشود طی 5 سال آینده شاهد مهاجرت جدی شهروندان چهارمحال و بختیاری به شهرهای اصفهان و دیگر شهرهای همسایه و روی آوردن آن‌ها به شغل‌های کاذبی که در شأن آن‌ها نیست، خواهیم بود.

 رئیس شورای اسلامی چهار محال و بختیاری با اشاره به روند استفاده از آب‌های زیر زمینی و بی‌توجهی به استفاده از آب‌های جاری برای تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت در استان، گفت: این امر موجب شده که کیفیت آب در برخی نقاط کاهش شدیدی داشته باشد و دشت‌های مهمی هم‌چون فرادنبه، سفیددشت، دشت‌های خانمیرزا و شهرکرد و دشت کیار به‌عنوان دشت‌های ممنوعه اعلام شوند.

وی تصریح کرد: با این شرایط باید اقدامات بهینه‌سازی مصرف آب و اجرای طرح‌های آبرسانی و تأمین آب نظیر طرح آبرسانی «بن - بروجن»، سد ونک، سد باباحیدر و طرح آبرسانی «فارسان - جونقان» هر چه سریع‌تر انجام شود.

منصوری با اشاره به پروژه سد ونک لردگان که به‌علت نبود اعتبار هنوز نهایی نشده است، از مسئولان خواست: به این پروژه ملی اعتبار لازم را اختصاص دهند تا با تکمیل این طرح، آب به شهرستان لردگان انتقال ‌یابد.

وی یادآور شد: عقیده شخصی من این بود اگر همه کشور از نظر آب به خطر بیفتد چهارمحال و بختیاری باید آخرین استانی باشد که به مشکل آب برخورد می‌کند اما هم‌اکنون با وجود این‌که دور تا دور این استان را آب فرا گرفته اما استان در حسرت آب است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

Share:
امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارسال خبرنامه

اطلاعات تماس

سایت هفشجان 

ایران 
شهرهفشجان 

ت0910-3878783

ف 090-3333-6910

logo-samandehi